Genel 21.10.2014 Yorum Yok
Sürücülerin bilgisayarınız için önemi

Bilgisayarınızın donanım aygıtlarıyla iletişim kurmasını sağlayan, bir yazılım türü olan sürücüler; anakart, webcam, optik sürücü, hoparlör, yazıcı, klavye, fare, parmak izi algılayıcı, wireless, access point gibi donanımların bilgisayarınız ile uyumlu çalışmasını sağlarlar. Sürücüler olmadan, bilgisayarınıza bağlı bu aygıtlar düzgün çalışmaz. Sürücülerin bilgisayarınız için önemi donanım aygıtlarının sorunsuz çalışmasını gösterir.

Sürücüler kullanılan donanımlara özeldir. Bir driver dosyasını ait olmadığı bir donanım için kurup kullanamazsınız. Kullandığınız donanımın kendine ait özellikleri bulunur. Bilgisayarınızın bu özellikleri tam anlamıyla bir uyum içerisinde kullanabilmesi için donanımın yazılımını yani sürücüsünü bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Böylece bilgisayarınız donanımı doğru tanıyıp doğru şekilde kullanacaktır.

Son işletim sistemleri donanımların büyük çoğunluğunu genel hatları ile tanıyabilmektedirler, yine de donanımların tasarruflu, performanslı ve stabil çalışabilmesi için driver’larını yüklemeniz gerekmektedir. Donanımınız için önerilen sürücüleri ve güncelleştirmeleri otomatik olarak da yaptırabilirsiniz. Bilgisayarınıza yeni eklediğiniz bir donanımın sürücüsünün olup olmadığı işletim sistemi tarafından kontrol edilir. Mevcut donanımlarınızın güncelleştirilmiş sürücülerini ise takip etmeli, kullanılabilen sürücü güncelleştirmelerini tespit edip gerekli yüklemeleri yapmanız gerekmektedir.

Hemen hemen her donanımın driver’ı vardır. Bilgisayarınızla düzgün çalışmayan bir donanım aygıtınız varsa, güncelleştirilmiş bir sürücüye gereksiniminiz olabilir. Bu ihtiyacı karşılamak için işletim sistemini kullanmanızın yanında, yazılımı aygıt üreticisinden yükleyebilirsiniz. Aygıtınızı aldığınızda sürücüsünün bulunduğu bir disk de varsa, bu diskten yükleyebileceğiniz gibi, üretici firmanın resmi internet sitesinden de güncel sürücüsünü indirilip sisteminize kurabilirsiniz. Çoğu durumda, sürücüler işletim sistemi ile birlikte verilir. İşletim sistemindeki menülerden gerekli update’leri yapabilirsiniz.

Pratik Servis Ekibi

Pratik Servis, deneyimli ve sertifikalı bilgisayar uzmanları ile bilgisayar, notebook, tablet ve yazılım sorunlarınıza çözüm getirmek amacıyla size en hızlı ve güvenilir şekilde servis hizmeti sunar.

Çağrı Merkezi 0850 221 00 99

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus

Yorumlara kapalıdır.