Genel 10.9.2014 Yorum Yok
Kablosuz ağların güvenli kullanımı

Kablosuz ağ kurulumu ve kullanımı internet kullanımınızın güvenliği için büyük önem taşıyor. Yabancı kişilerin ağınıza girmesi, bağlantı hızınızın yavaşlaması, bilgisayarınızdaki verilerin başkaları tarafından çalınması, kablosuz ağların güvenli kullanımı için alınması gereken önlemlere dikkat çekiyor.

Kablosuz ağ bağlantınızın yavaşlaması kullanımına izin vermediğiniz kişilerin her zaman ağınıza girdiğini göstermez. Modeminizi konumlandırdığınız yer ile bilgisayarınız arasındaki uzaklık, kablosuz sinyalleri engelleyen duvarlar, metal eşyalar da bağlantı hızınızı düşürür. Bağlantı hızınızı bulunduğunuz yerdeki her noktadan korumak istiyorsanız, modeminizi merkezi bir konuma almalı ve sinyalleri engelleyecek engel ve eşyalardan uzak tutmalısınız.

Modeminizi kurarken kurulum kitapçığını lütfen okuyun ve kitapçıktaki uyarıları dikkate alarak gerekli ayarları yapın. Modemin ara yüzüne girip yeniden bir yapılandırma işlemi yapacağınız zamanlar için bu kurulum kitapçığını güvenli bir yerde saklayınız. Böylelikle, ara yüze giriş adresi, mevcut şifreleriniz, ayarların detayları, bağlantı ve şifreleme yöntemleri gibi önemli bilgilere ulaşmanız kolaylaşacaktır.

Çevrenizde birçok kablosuz modem ağı olabilir, kablosuz modeminize bağlanırken hangi ağın size ait olduğunu karıştırmamak için modeminizi kurarken kablosuz ağınıza kolaylıkla fark edeceğiniz bir isim vermenizde fayda var. Burada en dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de modeminizin yönetici şifresidir. Şifreyi değiştirmediyseniz, ağınıza girmek isteyenler standart modem yönetici şifresini kullanarak kablosuz ağınıza rahatlıkla girebilirler. İnternet paketinizi harcayarak sizi güç duruma düşürecek kötü amaçlı ve yasa dışı kullanımlara neden olabilirler. Kurulum işlemini yaparken güvenlik ayarlarında WPA2-AES şifrelemesini seçmeniz size yüksek güvenlik sağlamanızda yardımcı olacaktır. Modeminizi kurarken modem yönetici şifrenizi rakamlar, harfler ve sembollerden oluşacak şekilde değiştirin, kablosuz ağınıza giriş şifresini de değiştirmeyi unutmayın.

Modeminizin önemli bir birleşeni güvenlik duvarıdır. Modeminizi kurarken güvenlik duvarını kapamayınız. Modeminizin güvenlik duvarını sık sık kontrol edin, gelen giden bağlantıları ve kullanılan uygulamaları inceleyin, portları tekrar gözden geçirin varsa güvenlik açıkları gerekli önlemleri alın.

Modeminizi kullanıma bağlı olarak resetlemeniz gerekebilir. Modeminizi ilk kurduğunuzda kullandığınız bağlantı adlarını, şifrelerini bir yere not etmeyi unutmayın. Modeminizi resetlediğinizde bu bilgiler size lazım olacaktır. Son olarak, yeni gelişen teknolojilere bağlı, üreticinin çıkardığı güncellemeleri modeminize kurmayı unutmamalısınız.

Pratik Servis Ekibi

Pratik Servis, deneyimli ve sertifikalı bilgisayar uzmanları ile bilgisayar, notebook, tablet ve yazılım sorunlarınıza çözüm getirmek amacıyla size en hızlı ve güvenilir şekilde servis hizmeti sunar.

Çağrı Merkezi 0850 221 00 99

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS
  • Google Plus

Yorumlara kapalıdır.