hizmet-ilkeleri
HİZMET İLKELERİ

 Pratik Servis, müşterisinden gelen hizmet talebini müşterisinin belirttiği adreste ve saatte karşılar.

 Pratik Servis, bilgisayarın servise alınması durumunda, serviste bekleme süresinin 48 saati aşmamasına özen gösterir.

 Donanımsal problemler nedeni ile ihtiyaç duyulan, tedarikçi firmalardan temin edilecek ürünlerin (bilgisayar parçalarının) kargo süresi 1 iş günü olarak değerlendirilir. Bu lojistik süreç çeşitli sebeplerden ötürü (coğrafi uzaklık, tedarikçi firmaların stok durumu, parçaların orijinal üretiminin durmuş olması, 2. El temini) uzayabilir. Pratik Servis, bu gibi durumlarda gerekli bilgilendirmeyi müşteri tarafına geçer ve müşterisinden gerekli izinleri talep eder.

Servise alınacak bilgisayarın fiziksel durumu (çizik, kırık, çatlak gibi) müşterinin gözü önünde değerlendirilir. Teknik personel, müşterinin şahitliğinde bu durumu rapor ederek imza altına alır.

 Servise alınacak bilgisayar donanım taramasından geçirilir. Yine müşterinin şahitliğinde, bilgisayarın mevcut parça ve teknik özellikleri hizmet formunda belirtilerek imza altına alınır.

 Arızalı bilgisayarın servise alınması durumda, Pratik Servis, tamir edilen bilgisayarın müşteriye teslimine kadar kullanılmak üzere dizüstü bilgisayar verir.